• 15 temmuzda yazarlar nerede ne yapıyordu

  204.
  balkonda the amazing Spiderman izliyorduk kardeşimle. sonra ansızın mesaj geldi "olum ülke karıştı, darbe oldu, ordu sokaklarda" diye. trt yi bir açtım... açmaz olaydım... dinletiyi defalarca dinledim, hayatımda daha karamsar geçirdiğim bir an hatırlamıyorum.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • uludağ sözlükte adaletsizlk

  3.
  adaletsizlik var ama öyle değil.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarları çok üzen şeyler

  50.
  sanki, cehenneme gitmeyi göze almış olmanın rahatlığıyla yaşamak.

  elinden çok şey geldiğini bile bile, üşengeç bir şekilde yaşayarak, göz göre göre kendine zarar vermek.

  dünyanın, elimde olmayan nedenlerden dolayı boktan bir yer haline gelmiş olması.

  hatalarla inşa ettiğim tecrübelerimin üzerine, aynı hataları koyarak kendime vicdan azabı çektirmem.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • kerem gök

  2.
  havacılık ile alakalı ilginç konuları işleyen, güzel hikâyeler anlatan ve merak edilen soruları cevaplayan yazar, youtuber ve blogger. anlatımı ve donanımı oldukça iyidir. concorde ile aynı yılbaşını iki kez kutlamak videosu beni etkilemiş, ufkumu genişletmiş yapıtlardandır. hazırladığı çoğu video da keyifle izlenebilecek, bir şeyler katan zengin içerikli videolardır.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • gecenin sözü

  11574.
  "Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş romantik ve anarşist olan insanlardır. Bu kişiler yaşama karşı geliştirdikleri kendine has takdir, direniş, duyarlılık ve anlayışla; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar oluşurlar."

  Elisabeth Kubler Ross
  8 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • gerçeklerle yüzleşmek mi yalanlarla avunmak mı

  3.
  hepimiz kendimizi kandırarak hayata tutunuyoruz ve ne kadar mutlu olduğumuz, kendimizi ne kadaar iyi kandırdığımıza bağlı.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarlardan hikayeler

  2.
  ikinci dünya savaşındayız. Almanlar, Fransa ve Polonya'daki zaferlerinden sonra Stalingrad'a girmiş, Moskova'ya emin adımlarla ilerliyor. Almanlar “nihai zafer” yolunda ilerlerken Rus askerleri de canlarını seve seve feda ederek ellerinden gelen en büyük dirayeti gösteriyor; gerekirse tankların altına giriyorlar, silahsız ve cephanesiz vaziyette makinalı tüfeklere doğru koşuyorlar. Gerçekten genci ve yaşlısı kahramanca savaşıyor. Stalin'in gözü kara generalleri, Sovyet Rusya'nın muvaffak komünizmi (!) için 20 milyon insanı göz kırpmadan feda ediyorlar ve diyorlar ki, “Biz, Sovyet Rusya! Faşistleri mağlup etmek ve vatanımızı korumak için 20 milyon kayıp verdik ama, savaşı kaybetmedik!"

  Rus askerlerine genel olarak derin bir saygı duyuyorum, savaşın sonlarında Alman sivillere ve esirlere karşı işledikleri savaş suçlarını göz ardı edersek "kahraman” sıfatını sonuna kadar hak ettiler. Ama generallerin bu acımasız gözü karalığı, savaşta ölen toplam Rus sayısının, savaşta savaşan toplam ingiliz, Amerikan, Fransız ve italyan askerlerden daha fazla olmasını sağlamış… Tam bir insan israfı. Savaş generallerin başarısıyla değil, halkın fedakarlığıyla kazanılmış yani. Hatta fedakarlık demek az kalır, kurbanlık diyelim biz ona.

  Neyse. Bir hikâye anlatayım. Bir bölük Alman asker, Moskova'ya doğru emin adımlarla ilerlerken bir avuç Rus askerle çatışmaya giriyor. Sıradan bir gün. Rus askerler ölüyor, subayları esir alınıyor. En fazla yirmi beş yaşında, mavi gözlü, vakar bir delikanlı. Kampa götürülüyor. Alman komutan, teğmenine, “Emirleri biliyorsun. Subaylar ele geçirildikleri yerde infaz edilecek.” diyerek subayın infaz emrini veriyor.

  Alman teğmen, az sonra öldüreceği genç subayın yanına gidiyor. Derin bir iç geçirerek gözlerinin içine bakıyor. Sonunun ne olacağını anlayan genç subay ayağa kalkıyor. Delikanlının duruşu, bakışı, tam bir gurur ve vakar ibaresi… Alman asker, Rus subaya bir sigara ikram ediyor. iki delikanlının gözünde “Savaşta olmasaydık, iyi arkadaş olurduk” bakışı…

  Esir subayın, teğmenleri tarafından öldürüldüğünü duyduğu zaman Alman askerler kendi aralarında konuşmakta. “Teğmenimizin esiri öldürdüğü doğru mu?” “Evet.” “Teğmenin bu yaptığını aklım almıyor.” “Bunu hepimiz için yaptı.” Ve içlerinden biri lafa giriyor. “Benim için değil." Diğeri cevap veriyor. "O yapmasaydı bizden birinin yapması gerekecekti." ”Hayır gerekmezdi.“ "Ruslar farklı mı davranırdı sanıyorsun?” dedi diğeri. Ve genç asker, verilebilecek belki en güzel cevabı verdi. “Belki bizden doğrusunu öğrenirlerdi.”

  unsere mütter unsere väter dizisinden çok etkilendiğim, spoiler olmayan bu kısmı hikayeleştirip paylaşmak istedim.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarlardan hikayeler

  1.
  sözlük yazarlarının kaleme aldığı ya da paylaşmak istediği hikayelerdir.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • oytunkaran ı anlatan en iyi görsel

  24.
  oytunkaran ı anlatan en iyi görsel
  5 ... kavanozdaki ates bocegi
 • öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

  2350.
  okumak.
  yazmayı da öğrendiğin zaman 8 katına çıkıyor.
  8 -3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • galaksi gezgini

  8.
  sözlüğün en karizmatik yazarlarından olur kendisi.

  her yazısı; üzerinde düşünülmüş, yazarının donanımlı ve olgun bir kişiliğe sahip olduğunu hissettiren, üsluplu yazılar.

  entrylerini sayfamda görmekten memnunum.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • türkler barbardır

  62.
  “açı tok, yoksulu zengin kıldım.” diyen kağanlarımız var. eşine, “hanım” diyen hanlarımız var bizim. “hanım” yani “sultanım” demek. kağanın yanında oturup söz sahibi olmuş hanımlar onlar.

  yunanmış, romaymış, bize barbar diyorlar onların “soyluları” şimdi. saray sınıfı, soylu ve köle sınıfı olarak sınıflara ayrıldıktan sonra 10.000 kişilik tiyatro amfileri inşa etmişler, felsefe geliştirmişler. senin ülkende adalet olmadıktan sonra neye yarar?

  gelmişler medeniyet satıyorlar. halkıyla bütünleşip, kılıcını adalet yolunda kaldıran atalarıma “barbar” deyip, binlerce kişilik kolezyumlarda gladyatörleri ölümüne dövüştüren barbarların “soyluları” bunlar…

  Saçmalar.
  3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • londra bombalanırken çay içen kadın

  17.
  süpürmeye başlamalıydı değil mi? harabe olmuş evinin kalıntılarından başlamalıydı işe? sonra ölmüş komşularının evlerinin molozlarını temizlerdi.

  komşuluk ahlakıdır sonuçta.

  hem daha kaybedecek neyi kalmıştı ki zaten, yaralı canından başka?

  (bkz: bir ironi)
  3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • kafakoparanus

  333.
  hoş gelmiş sefa gelmiştir. tabi bahsettiğimiz kafakoparanus ise.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • izmir de 1 milyon kişinin andımızı okuması

  3.
  evet, andımızı okuyup duvarlara mustafa kemal resmi asmayı iyi bilirler. göğüslerine kollarına k. atatürk imzalı dövme yaptırıp fotoğraf çekinmeyi de iyi bilirler. küfür etmesini ve nasıl namussuz olunacağını da o "gavur" dediklerimizden iyi bileni yoktur. evet helal olsun o gavurlara. vatanı sevmenin sadece heykel dikip arabalarına ve vücutlarına "k. atatürk" imzası atmakla olduğuna da o "gavur" dediklerimizden başka inanan yoktur. bravo onlara.

  izmirexit safsatası ile "keşke izmir de türkiye'den ayrılsa kendini yönetse" diyerek nasıl bir vatan sevgisi beslediklerini, mustafa kemal'in nasıl askerleri olduklarını da göstermişlerdir. ne mutlu o "türküm" diyen yunan tohumlarına.
  2 -4 ... kavanozdaki ates bocegi
 • en çok ihtiyaç duyulan şey

  112.
  aktif bir beyin.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarların nicklerinin hikayeleri

  14.
  (bkz: beydeba)
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • iphonedo

  37.
  gönül rahatlığıyla izlediğim youtubçu. reyis, bu yazıyı okuyorsan selamlar. seviyorum seni.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • strawberry blonde

  252.
  https://www.uludagsozluk.com/e/35310822/

  sayın lazkartal entry yi sonuna kadar okumamış galiba. "şeklinde anlaşılan dayatma" derken neye vurgu yaptığımı anlayamamış.

  normaldir. küfür kültürünü geliştireceğine beynini geliştirseymiş anlarmış.
  3 -2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • trt belgesel

  177.
  müthiş belgeseller hazırlayan, müthiş belgeseller yayımlayan en güzel Türk belgesel kanalı.
  3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yeni şeyler getiriyorum