• attila

  205.
  tarihte papaya diz çöktüren tek insandır. (elbette Türk'tür.)

  batı roma imparatorluğu seferindeyken, ordusunun karşısına silahsız ve temiz kıyafetler içinde çıkan papa 1. Leo'yu görünce, attila şaşkına döner. leo, roma'yı istila etmemesi için attila'ya yalvarır. aralarında geçen diyalogda attila, papaya şunları da söyler:

  "siz şaşırmışsınız. tanrı'nın oğlu mu olur? o tektir." roma seferinden vazgeçip vergiye bağlar, doğuya yönelir.
  3 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük yazarlarının yaşları

  1062.
  (bkz: entry lerinden yazarın yaş tahminini yapmak)
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • yaradana kul

  10.
  alınabilecek en güzel nick i almış sözlük yazarıdır. "Allah'ın kuluyum, yoktur daha ötesi." der adeta.
  3 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • insanları rahatlatan kokular

  56.
  tarçın kokusu...
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • 1 70 boyundaki türk erkeği

  9.
  1 70 boyunda olan, Türk erkeğidir.

  başlık neyin kafasıyla açılmış acaba.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • bursa denilince akla gelenler

  64.
  osmanlı geliyor. osman gazi, orhan gazi geliyor. ulucami geliyor, kayhan köftesi, iskender, kestane şekeri geliyor. mudanya geliyor, oradaki arkadaşlarım, çok sevgili öğretmenim ve geçirdiğim güzel 3 yıl geliyor. hafta sonu şehre gidip çarşıları, camileri, türbeleri gezerek geçirdiğimiz güzel zamanlar geliyor. turistlerle yaptığımız güzel muhabbetler geliyor. japon bir turiste "hey hello!" dediğimde yüzüme sırıtarak "merhaba" dediği an geliyor. sonra beni ve kardeşimi yanına çağırıp sülalesiyle fotoğraf çekinişimiz geliyor. ulucami'nin muazzam güzellikte ve büyüklükteki iç mekanında doyasıya koşup tepindiğimiz, gelenlerin ayakkabılarının yerlerini değiştirdiğimiz yaramazlıklarım geliyor. gelen bayan turistlerin ulucami'ye girerken başlarını caminin önünden yazma satın alıp örtmesi, buna karşı bizim bazı türk kadınlarının başları açık girmekten çekinmemesi ve çocukken bunun ne kadar saçma olduğunu sorgulayışım geliyor.

  bu güzel anılarımla birlikte genel olarak bursa insanının ne kadar kaba olduğu, taraftarların maça giderken bıçak, satır gibi aletleri götürüşü geliyor. insanlarından canımın bezdiği ve artık kurtulmak isteyişim geliyor. öylesine güzel bir şehirde öylesine işe yaramaz insanların bulunduğu gerçeği geliyor.

  ne olursa olsun, orada kazandığım çok sevgili komşularım, dostlarım ve öğretmenim geliyor.
  3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • ateistlerde ahlak var mıdır sorunsalı

  60.
  böyle bir anlayış yok ki abi nasıl bağdaştırıyorsunuz anlamıyorum. yahu insan sadece ikiye ayrılır, "iyi insan" ve "kötü insan". daha ötesi yoktur bunun. dinmiş ırkmış geçin bunları artık.
  5 ... kavanozdaki ates bocegi
 • çocuğunuz ateist olsa yapılacaklar

  60.
  "baba, ben ateist oldum."
  "karar senin evlat. aldığın kararın sorumluluğu senin üzerindedir, faydasını sen göreceğin gibi, zararını da görecek olan sensin."

  derim ama, bir müslüman olarak içim de acır ve onun için dua da ederim.
  3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • türkiye nin en büyük sorunu

  696.
  hayatı zorlaştıran her türlü embesil.

  sokak aralarındaki apaçilerinden tut, en tepedeki bürokratına kadar. otobanlardaki trafik magamdaları, kaçak elektirik ve doğalgaz kullanan akıllılar, bunlara göz yuman ve parasını bizden alan tedaş, yani ne bileyim. yüzde doksan noksanız insanlıktan.
  4 ... kavanozdaki ates bocegi
 • kızlarda görülen mide bulandırıcı şeyler

  23.
  (bkz: kendini beğenmişlik)

  (bkz: dikkat çekmeye çalışmak)

  uzun tırnaklar. hele bir de kalitesiz oje sürerlerse daha bir berbat oluyor.

  bazılarında görülen bir acayip konuşma tarzları.

  toplu ortamlarda bağıra bağıra gülmeleri.
  3 -3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • koca islam dünyasının bir israil etmemesi

  2.
  acı gerçektir. müslümanlar uyuyor çünkü. uyuyoruz. birlik olamıyoruz. uyuşturulduğumuzun farkında olsak da çaba göstermiyoruz. ve kur'an'da da aynen geçer, "insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır" diye. adamlar birlik halinde çalışıyor, dünyayı yönetiyor ama biz müslümanlar birbirinin başarısını çekemeyen tembel insanlarız. çoğumuz böyleyiz. allah sonumuzu hayır eylesin.
  7 ... kavanozdaki ates bocegi
 • erkeklerde olması gereken en önemli şey

  41.
  olgunluk ve özgüven. ikisinden biri eksik oldu mu, olmuyor.
  1 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • asansörde türbanlı kadın görünce binmemek

  4.
  aslında fena fikir değil. tesettürlü kadınlar yabancı erkeklerle kapalı ortamda kalmaktan hoşlanmazlar. hem o rahat etsin, hem siz rahat edin ne güzel.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • asla kaybedilmemesi gereken şeyler

  969.
  bir insanın kendine olan sevgisi. bunu kaybettiğinde yaşama isteğini de kaybeder. onu kaybettiğinde yavaş yavaş elindeki her şeyi kaybetmeye başlar. kaybedecek bir şeyi kalmadığında da hayatını kaybetmiş olur, nefes alan bir ölüdür artık.
  5 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • ettiği en ağır küfür şerefsiz olan erkek

  21.
  (bkz: öyle bir dünya yok)
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarların en son mutlu geçirdiği yıl

  21.
  keşke mutluluk nedir onu bir görebilseydim de ben de yazabilseydim. ama buna da eyvallah, imtihan dünyası. bizden kötüleri de var halimize şükür.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • kiraz yerken tek tek kurt arayan insan

  15.
  bu yazıyı okumayın.

  olgunlaşma döneminde ilaçlama yapılmayan kiraz ağaçlarının meyvelerine kurt larvaları yerleşebileceğini okuduktan sonra, buz dolabında yenmeyi bekleyen buz gibi güzelim kirazların içini açıp bakmıştım. kahrolası kurtçukları çekirdeğin yanında gördüm. ardından bir kaç tane daha açtım ve karşılaştığım manzara genel olarak aynı olunca kusacak gibi oldum ve o gün bu gündür kiraz yemiyorum. *
  1 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • ettiği en ağır küfür şerefsiz olan erkek

  18.
  bir zamanlar küfür etmeyi çok gereksiz olarak görürdüm ve ettiğim en ağır küfür "ağızına tükürdüğüm" idi. sonradan elimde olmadan bazı durumlarda çok orjinal küfürler etmeye başladım ve alışkanlık haline de geldi. fakat bu sıralar tekrar farkına vardım ki küfür etmek kendi stresini artırmak ve ortamı germekten başka boka yaramıyor.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • ölümün saati yok

  5.
  evet. şimdi düşünün sevgili okur, şu an, bu satırı okurken kalbiniz kasılmaya başladı ve ani bir kalp krizi geçirdiniz. ya da efendime söyleyeyim deprem oldu da çalışma masanızın hemen üstünde bulunan kitaplıktan antik mısır mitolojisinden o çok sevdiğiniz kıymetliniz anubis heykelciği kafanıza düştü de kafanız kırıldı, ya da efendime söyleyeyim keyifle yudumladığınız buz gibi vişne suyunuz boğazınızda kaldı ve korkunç öksürükler sonucu ciğerinizden kan gelmeye başladı ve sandalyeden düşüp yerde sırtüstü boğuşurken ciğerlerinizden gelen kan boğulmanıza yol açtı, ya da efendime söyleyeyim aklınızda oluşturduğunuz korkunç ölüm fantazilerinden biri vuku buldu, ya da efendime söyleyeyim oluşturmadığınız biri zuhur etti ve pat diye kafanız klavyeye düştü ve öldünüz.

  bunlardan her hangi biri hemen şu an, bunları okurken başınıza gelebilir. ya da masanızdan kalktığınızda. ya da herhangi beklemediğiniz bir zamanda. işte aziz okur, ölüm bu kadar yakın. sonuçta ölüm fiilini gerçekleştiren her canlı, bir kaç saniye öncesine kadar öleceğinden bihaberdi. öyle olmadığını kim söyleyebilir ki?
  4 ... kavanozdaki ates bocegi
 • mercedes benz

  217.
  "bundan iyisini tanrı yapar"
  ve
  "en iyisi ya da hiç"
  gibi çarpıcı sloganları olan bir alman otomobil firması. "ya en iyisi ya hiç" sloganı bana adolf hitlerin "ya hep ya hiç" ideolojisiyle 2. dünya savaşına sebep oluşunu andırıyor.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • yeni şeyler getiriyorum