• nerdesin şu an mesela kim var yanındaaaa

  6.
  neden merak edildiği merak edilen soru.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • kanadı olduğu halde uçamamak

  8.
  kabuğundan çıkamamış insanlarda da görülen vaka.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • king tiger

  9.
  ikinci dünya savaşındaki en ölümcül silahlardan biridir. bu ölüm makinesine “kral” ismini Almanlar değil, müttefikler koymuş çünkü kara kuvvetlerinde, karşısında durabilecek hiç bir silahları yoktu. güçlü ve eğimli zırhını tank savar topları bile delemiyordu. müttefiklerin bütün tanklarını, onların vuruş menzilinden çok daha uzak mesafelerden yok edebiliyordu.

  king tiger

  bir grup bengal kaplanı taarruza kalktığında karşısında durulması neredeyse imkansızdı. bu ölüm makinesi, cephede gösterdiği başarılardan sonra müttefik askerleri arasında git gide korkunç bir efsane haline geldi ve Amerikalılar “king tiger”, ingilizler “royal tiger” (soylu kaplan) ve Almanlar da “Königstiger” (bengal kaplanı) olarak anmaya başladılar.

  king tiger

  1944′te yani savaşın sonlarında cephelere inen Bengal Kaplanı, Nazi Almanyası’nın savaşı kazanmak için son umutlarından biriydi. dünyanın ilk jet motorlu savaş uçağı Messerschmitt ME 262, uzun menzilli ölümcül V-2 roketleri ve Bengal Kaplanı tankı, ordu ve halkı umutlandırmak ve galeyana getirmek için yoğun şekilde propoganda amacıyla kullanılmış.

  king tiger
  3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • dublaj vs altyazı

  72.
  öyle güzel, yetenekli, karakterlere adeta can katan dublaj sanatçılarımız var ki, bazı filmler sadece o hazzı almak için bile dublajla izlenir. asıl seslendirmeden daha iyi yapılan dublajlarımız var. aklıma ilk gelen film shrek tir bu konuda.

  ama filmin orjinal sesiyle izlemek de ayrı bir keyif veriyor.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • aziz nesin

  811.
  güzel hakaret edebildiği için bazı kitleler tarafından bilge olarak nitelendirilen insan.

  hakaret bilgelik değil, aciziyet göstergesidir oysa ki.

  "türk insanının %60'ı aptaldır." dedi de, ne faydası oldu?

  videolarından gördüğüm üzere; daha düzgün konuşabilme kabiliyetinden mahrum, anlatım bozukluklarıyla dolu cümleler kuran bir yazar. ve galeyana gelip işin içinden çıkamayınca, "böylesine ahmak, böylesine beyin yoksunu..." gibi hakaretlerle işini görmekte.

  eleştirme sanatının inceliklerinden mahrum olduğu halde, bir şekilde eleştirdiği için el üstünde tutulmuş çakma entelektüel.
  1 -7 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sevilmek için yapılması gerekenler

  7.
  onu bilmem de sevilmemek için yapılması gereken şeyler: kendin olmak ve doğruları söylemek.

  sevilmek için de bunların tersini yapmak olabilir.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • supernatural

  1637.
  olağanüstü olaylardan ziyade, olağanüstü yakışıklı ve sempatik 2 karakter için 11 yıldır seyredilen dizi saçması.
  -4 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük yazarlarının silahları

  50.
  sözlük yazarlarının silahları
  13 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarlardan hikayeler

  5.
  evrenin kısa tarihi: olan oldu.

  -vedat özdemiroğlu
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • essy

  582.
  enteresan bir enerjisi olup sözlük yazarı takılan tiplerden.

  zengin ve sexy olan tüm erkeklere aşık.
  3 -2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • gece uyuyamayıp sözlükte pineklemek

  1.
  çaresizlikten ne yapacağını bilmeyen birinin yaptığı hatalardan biridir.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 15 temmuzda yazarlar nerede ne yapıyordu

  212.
  balkonda the amazing Spiderman izliyorduk kardeşimle. sonra ansızın mesaj geldi "olum ülke karıştı, darbe oldu, ordu sokaklarda" diye. trt yi bir açtım... açmaz olaydım... dinletiyi defalarca dinledim, hayatımda daha karamsar geçirdiğim bir an hatırlamıyorum.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • uludağ sözlükte adaletsizlk

  3.
  adaletsizlik var ama öyle değil.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarları çok üzen şeyler

  50.
  sanki, cehenneme gitmeyi göze almış olmanın rahatlığıyla yaşamak.

  elinden çok şey geldiğini bile bile, üşengeç bir şekilde yaşayarak, göz göre göre kendine zarar vermek.

  dünyanın, elimde olmayan nedenlerden dolayı boktan bir yer haline gelmiş olması.

  hatalarla inşa ettiğim tecrübelerimin üzerine, aynı hataları koyarak kendime vicdan azabı çektirmem.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • kerem gök

  2.
  havacılık ile alakalı ilginç konuları işleyen, güzel hikâyeler anlatan ve merak edilen soruları cevaplayan yazar, youtuber ve blogger. anlatımı ve donanımı oldukça iyidir. concorde ile aynı yılbaşını iki kez kutlamak videosu beni etkilemiş, ufkumu genişletmiş yapıtlardandır. hazırladığı çoğu video da keyifle izlenebilecek, bir şeyler katan zengin içerikli videolardır.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • gecenin sözü

  11645.
  "Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş romantik ve anarşist olan insanlardır. Bu kişiler yaşama karşı geliştirdikleri kendine has takdir, direniş, duyarlılık ve anlayışla; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar oluşurlar."

  Elisabeth Kubler Ross
  8 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • gerçeklerle yüzleşmek mi yalanlarla avunmak mı

  3.
  hepimiz kendimizi kandırarak hayata tutunuyoruz ve ne kadar mutlu olduğumuz, kendimizi ne kadaar iyi kandırdığımıza bağlı.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarlardan hikayeler

  2.
  ikinci dünya savaşındayız. Almanlar, Fransa ve Polonya'daki zaferlerinden sonra Stalingrad'a girmiş, Moskova'ya emin adımlarla ilerliyor. Almanlar “nihai zafer” yolunda ilerlerken Rus askerleri de canlarını seve seve feda ederek ellerinden gelen en büyük dirayeti gösteriyor; gerekirse tankların altına giriyorlar, silahsız ve cephanesiz vaziyette makinalı tüfeklere doğru koşuyorlar. Gerçekten genci ve yaşlısı kahramanca savaşıyor. Stalin'in gözü kara generalleri, Sovyet Rusya'nın muvaffak komünizmi (!) için 20 milyon insanı göz kırpmadan feda ediyorlar ve diyorlar ki, “Biz, Sovyet Rusya! Faşistleri mağlup etmek ve vatanımızı korumak için 20 milyon kayıp verdik ama, savaşı kaybetmedik!"

  Rus askerlerine genel olarak derin bir saygı duyuyorum, savaşın sonlarında Alman sivillere ve esirlere karşı işledikleri savaş suçlarını göz ardı edersek "kahraman” sıfatını sonuna kadar hak ettiler. Ama generallerin bu acımasız gözü karalığı, savaşta ölen toplam Rus sayısının, savaşta savaşan toplam ingiliz, Amerikan, Fransız ve italyan askerlerden daha fazla olmasını sağlamış… Tam bir insan israfı. Savaş generallerin başarısıyla değil, halkın fedakarlığıyla kazanılmış yani. Hatta fedakarlık demek az kalır, kurbanlık diyelim biz ona.

  Neyse. Bir hikâye anlatayım. Bir bölük Alman asker, Moskova'ya doğru emin adımlarla ilerlerken bir avuç Rus askerle çatışmaya giriyor. Sıradan bir gün. Rus askerler ölüyor, subayları esir alınıyor. En fazla yirmi beş yaşında, mavi gözlü, vakar bir delikanlı. Kampa götürülüyor. Alman komutan, teğmenine, “Emirleri biliyorsun. Subaylar ele geçirildikleri yerde infaz edilecek.” diyerek subayın infaz emrini veriyor.

  Alman teğmen, az sonra öldüreceği genç subayın yanına gidiyor. Derin bir iç geçirerek gözlerinin içine bakıyor. Sonunun ne olacağını anlayan genç subay ayağa kalkıyor. Delikanlının duruşu, bakışı, tam bir gurur ve vakar ibaresi… Alman asker, Rus subaya bir sigara ikram ediyor. iki delikanlının gözünde “Savaşta olmasaydık, iyi arkadaş olurduk” bakışı…

  Esir subayın, teğmenleri tarafından öldürüldüğünü duyduğu zaman Alman askerler kendi aralarında konuşmakta. “Teğmenimizin esiri öldürdüğü doğru mu?” “Evet.” “Teğmenin bu yaptığını aklım almıyor.” “Bunu hepimiz için yaptı.” Ve içlerinden biri lafa giriyor. “Benim için değil." Diğeri cevap veriyor. "O yapmasaydı bizden birinin yapması gerekecekti." ”Hayır gerekmezdi.“ "Ruslar farklı mı davranırdı sanıyorsun?” dedi diğeri. Ve genç asker, verilebilecek belki en güzel cevabı verdi. “Belki bizden doğrusunu öğrenirlerdi.”

  unsere mütter unsere väter dizisinden çok etkilendiğim, spoiler olmayan bu kısmı hikayeleştirip paylaşmak istedim.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarlardan hikayeler

  1.
  sözlük yazarlarının kaleme aldığı ya da paylaşmak istediği hikayelerdir.
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • oytunkaran ı anlatan en iyi görsel

  30.
  oytunkaran ı anlatan en iyi görsel
  5 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yeni şeyler getiriyorum