• insanları itici yapan detaylar

  271.
  insan olmaları.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • dünyanın en güzel bayrağı

  195.
  kendi bayrağım olduğundan değil ama, hem estetik anlamda, hem de ifade ettiği manevi değerler bakımından Türk bayrağını tüm bayraklardan fazla beğeniyorum.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • dünyanın en güzel kokusu

  469.
  tarçın kokusu.
  karanfil kokusu.
  hindistan cevizi kokusu.
  bonus: taze şeftali kokusu.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • karıncayiyen diye isim vermek

  2.
  tatlıya "vezir parmağı" ismi verebilecek zihniyetin ürünüdür.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • kadını hiç çekilmeyen burç

  56.
  oğalak.
  balık.
  kişisel tecrübelere dayanır, genel bir yargı yoktur.
  3 -2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yazarların en az 10 kez izlediği film

  519.
  stalingrad (1993.)
  der untergang.
  8 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sagopa kajmer

  3039.
  dünya çok tuhaf.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük yazarlarının itirafları

  168849.
  şu kusursuzluğa erişebilmiş gibi başkalarını kusurları yüzünden aşağılayan homo sapienslere karşı içimde özel, böyle çok müstesna, çok başka bir sinir var. aslında birçok homo sapiens türüne karşı içimde çeşit çeşit sinir zaten mevcut ama abi, bu sinirin tadı bi başka… bunlara sinir olurken ayrı bir tat alıyorum, onların aslında ne kadar da aşağılık mahlukatlar olduklarının farkında bile olmamaları sapıkça bir keyif veriyor bana, muhatap almaya bile layık olmamaları, muhatap alınmamaları ve bu sayede seslerini yükseltebilmelerinin kendilerini bir halt zannetmelerine yol açması son derece trajikomik ama güldürüyor… içimden “hele bi kusursuz ol da öyle gel yiğidim.” demek geliyor.
  9 -2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • çocuklara verilen sikindirik adlar

  2.
  durmuş.
  yeter.
  endegül. sondagül.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • der untergang

  125.
  mükemmel bir filmdir. yastık altı filmimdir. baş yapıttır. hollywood filmleri ile kıyaslanmayacak iyiliktedir. candır.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük yazarlarının itirafları

  168835.
  Bir lisede ders çalışan, okullar arası yarışmalarda okulu temsil eden, proje ödevlerine azami ihtimam gösteren ya da dergiye yazı gönderen birisi, çoğu liseli öğrencinin nazarında inektir ya hani. O toplumun havalı insanları genelde sigara içen, eve geç gitmeyi marifet bilen ya da bol bol para harcayan ve bunu diğer öğrencilerin gözüne sokan “aykırı” ve “asi” tiplerdir ya mesela. Hayatı sadece eğlenmek ve alay etmek için yaşamayanlar sıkıcı ve ezik insanlar olur hani. Şimdi siz nasıl bir liseye gittiniz bilmem ama benim gördüğüm tüm liseler böyle. Bu dünyanın da liseden pek bir farkı yok. iyi amaçlar için çabalayan insanlar ya anlaşılmaz ve boş verilir, ya da anlaşılmaz ve alaya alınır. Ya da anlaşılmaz ve linç edilir. Ben lisedeyken bir inek değildim. ineklerle uğraşmazdım, onlarla alay da etmezdim, onları anlamaya da çalışmazdım, onlardan biri de olmadım. Artık yetişkin bir insanım. Ve arada kalmaktan ya da inekleri alaya alıp aşağılamaktansa onlardan biri olmayı tercih ediyorum. Lisedeyken çok umursardım, ama toplumun aklı 5 karış havada insanlarının hakkımızda ne düşündüğü artık umurumda değil. Ben lise dergisine yazı gönderen ineğim, öyle olmaktan başka türlüsünü düşünemiyorum ve beceremesem de denemeye devam ediyorum. Başka türlüsünü düşünemiyorum.
  15 -6 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sagopa kajmer

  3009.
  eğer emin olmadan adama "kafir" falan diyorsanız çok büyük tehlikedesiniz yalnız.
  milletin inancıyla falan uğraşmayı bırakın kendi yolunuza bakın amk.
  2 -2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük erkeklerinin fotoğrafları

  5847.
  hangi barın önünde çalışıyosun abi.
  t: bazı fotolardır.
  6 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlükte dönen futbol muhabbeti

  9.
  (bkz: onun ben ta amınakoyim)
  1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • savaş uçağı yapmanın basit bir iş olması

  22.
  jet motoru yapmak zor değil. sağlam ve uzun ömürlü 5. nesil bir savaş uçağı yapmak zor. seri üretime geçmesi şanslıysak en az on yıllık bir süreci kapsar.
  üstelik bizim için zorluk derecesi daha fazla, çünkü 1935'teki 2. nesillerden direkt 5. nesillere geçiş yapıyoruz. lokma ne kadar büyükse öğütmesi de o kadar güç olur taktir edersiniz.
  velhasıl kolay iş değil gençler.

  ek:yapması oturup uğraşınca on yılı bulur zaten. bunlar teyyare değil, içinde yüz binlerce çeşit kod ve binlerce mekanizma ve hesaplamalar barındıran aşırı komplike makineler. amerika'nın f-35'i yapması 15 yıldan uzun sürdü, ki hala bile bitmiş değil. ve gelmiş geçmiş en fazla kod bulunduran makine. düşün uzay programları için üretilen makineleri geçtim. f-22 hakeza ayrı bir dünya.
  diğer ülkelerle teknoloji alışverişi yapılmazsa on yıl çok iyi bir süre bile. onu da yapıyoruz çok şükür.
  bakalım hayırlısı, en kısa zamanda göklerde kendi uçağımızı görmeyi ben de isterim ama gerçekler acı ne yazık ki.
  2 -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • zeki yazarlar

  3.
  bazıları ateş böceğidir.
  -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • tıpçı sevgiliden ayrılmak

  25.
  tıpçı sevgiliden ayrılmak

  bana sorarsan direkt ayrılmalısın. o çocuk şu an ne büyük bir hata yaptığının farkında değil, buraya böyle bir şey yazdığını bilse muhtemelen kafasına sıkardı. sen o çocuğun hayatını sadece zindana çevirebilirsin. senin gibiler o "egosuz" ve "üzmeyecek" parlak gençleri sadece sömürülmek ve sağılmak için damızlık olarak görebilir. senin mentalitene sahip kezbanlar öyle delikanlılara asla layık olamazlar.
  son notayı koy. umarsızca ve hızlıca siktiri çek bitir çocuk acı çekmesin.
  9 ... kavanozdaki ates bocegi
 • cem uzan

  1252.
  bbc'nin yayımladığı son röportajına göre aklını kaçırdığını anladığımız insancağız.
  4 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük yazarlarının itirafları

  168809.
  hayatımın her anını son anım gibi yaşayabilmek isterdim. kısa. çok kısa ulan… o kadar kısa ki; baktığını bile göremeden, duyduğunu işitemeden, yaşadığını hissedemeden, hatta yaşayamadan yitip gidiyor öyle. hücrelerin her an yenileniyor. sonra değişiyorsun. sonra başka biri olduğunu fark ediyorsun, sonra bi bakmışsın, artık bambaşka birisin, anlayamıyorsun; elinde avucunda tutamıyorsun zamanı. ölümü görüyorsun, sanki tek gerçeğin o olduğunu düşünüyorsun. sonra “gerçek ne” diyorsun, çözemiyorsun; şu dünyanın türlü karmaşalarının içinde kıyıda köşede bir yerlerdesin, etrafa bakıyorsun; dehşet manzarası, kendi içine yöneliyorsun, örümcek yuvası… binlerce ses var, kahkahalar, çığlıklar ve adını bile koyamadığın binlerce ses… sonra yüzler. sürekli bir şey arıyorsun sanki, sürekli bir yere varmaya çalışıyorsun. olduğundan daha iyi bir yere varacakmış gibi.

  bilmiyorum. sadece, ölüm anında erişeceğim olgunluğa şimdi sahip olmak istiyorum. hayatımı o gözle görmek, değerini ona göre kavramak istiyorum. ama… ne kadar yırtınırsam yırtınayım, değerini kaybettikten sonra anlama trajedisini yaşamaya mahkumum.
  11 -3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • doğu perinçek

  1241.
  ya kusura bakmayın da adamın kapak resmini sanki seçilmesin diye özellikle hazırlamışlar. cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuşsun, böyle slogan, böyle tip mi olur lan?
  doğu perinçek
  7 ... kavanozdaki ates bocegi
 • yeni şeyler getiriyorum