• üstteki nickin cağrıstırdıkları

  210.
  haksızlığa uğradığını düşünen bir beyin yoksununun serzenişi.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2043

  2.
  gelecekte bir yıldır.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2040

  7.
  2000 doğumlu veletlerin 40 yaşında olacağı yıl.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2038

  7.
  bazıları "vay anasını... 100 yıl nasıl da geçmiş?" diyecek.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2037

  3.
  uçan arabaların olmayacağı yıldır. yanılıyorsam durumun aslını bilen düzeltsin.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2034

  3.
  gelecekte bir zaman bazılarımızın göreceği yıldır.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2027

  4.
  şaka maka 8,5 yıl kalmıştır.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2018 yks tercih sonuçları

  16.
  gerçekten açıklanmıştır.
  2 -2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • till lindemann

  107.
  till lindemann
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • rammstein

  894.
  rammstein
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • yks 2018

  206.
  an itibarı ile tercih sonuçları açıklanmıştır.
  https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=5560
  2 -6 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük yazarlarının itirafları

  170057.
  Bilmiyorum, belki kalpsiz biriyim.

  Belki fazla kibirliyim.

  Belki, kelimenin tam anlamıyla bir odunum.

  Belki biraz fazla gamsızım.

  Belki ağzı bozuk, saldırgan ve gereksiz asabiyim.

  Belki çok bilmiş bir bilmeyenden fazlası değilim.

  Belki gözümün önündekini bile görmekten acizim.

  Belki yeterince akıllı değilim ama akılsız da sayılmam, idare ederim.

  Belki de tam bir aptalım. Bilmiyorum.

  Belki mıymıy biriyim, iki lafı bir araya getirmeyi bırak; tutarlı düşünebilme becerisinden bile mahrumum.

  Belki ciddiye alınmayı bırak; görülmeye değer biri bile değilim.

  Belki…

  Belki;

  sadece belki:

  Beceremiyorum?

  Bütün çabalarım anlamsız bir çırpınmadan ibaret belki? Asla göz dolduramayacağım gibi, hiçbir koşulda tatmin olma duygusunu da hissedemeyeceğim? Ah, evet, sayın okur… Eğer size inansaydım, inanın, kendimi öldürürdüm. Bir düşünün! Bunca olumsuzluğun içinde yaşamayı domuzlar bile istemez, çünkü biliyorum ki eşini kıskanmayan o hayvanda bile eser miktarda gurur mevcuttur. Yanlış anlamayın lütfen, herhangi bir insanın hakkında verebileceğiniz bu gibi hükümlerin doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmıyorum, zaten haddim de değil ve işime de gelmez. Herkes dilediği gibi düşünüp dilediği hükmü verme özgürlüğüne elbette sahiptir ve ben ne olursa olsun, saygı duymasam bile saygı göstermekle yükümlüyüm. Ama, en azından şimdi, kendi adıma konuşacak olursam, nerede kalmıştık?

  Evet!

  Belki de beceremiyorumdur? Hayattaki bu faydasız mücadelem sizin için sadece bir neşe kaynağıdır?…

  O zaman, lütfen şunu söylememe izin verin sayın yargıç; saygı duyacağınız hiçbir şeye sahip olmasam da elimde şu var: En azından deniyorum! Kimseyi taklit etmiyorum. Rol yapmaktan tiksiniyorum, yapanlardan da uzak duruyorum.

  Ve bilmiyorum. Belki yine de yeterli değil.

  Daha “belki” ile başlayacak çok ön yargı var. Koca dünyanın acımasız insanlarının kör iğneleri o kadar fazla ki… Böylesine engin bir yargı ve infaz dünyasında hayatta kalmak, kaynar denizde su üstünde kalmak gibi. Ben beklentilere bu yüzden küfürler ettim. insan, insan olarak içindeki nefret ve aşağılama eğilimini daima tatmin etmek ister; belki de bu yüzden anlamak yerine sadece bir ilk bakışla bitirir işi. Bir insanı yok etmek, var etmekten çok daha kolaydır çünkü ve insan, insan olarak kendi üstünlüğünün kabul görmediği bir alanda var olmaktansa yok etmeyi tercih eder… Kendi üstünlüğü de ne demekse?

  Ben, bilemiyorum sayın yargıç… Belki de gereksiz fazla uzatıp okuma zahmetine girmiş olan birilerinin vaktini çalmışımdır. Elimde değil. Daha büyük beklentilerin muhatabı olduğumu hiçbir zaman savunmadım ki… Varsa öyle bir yaklaşımınız, bundan ancak ve ancak siz sorumlusunuz sayın yargıç…

  Hükmünüze razı değilim, ama eyvallah yüce divan…

  Canınız sağ olsun.
  5 -2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • hay ben böyle hayatın zamanları

  1.
  insana bazen gelip tüm dünyaya okkalı küfürler ettiren zamanlardır. yaşam enerjinizi emer, karanlık kuyulara iter, acısız ve ani bir ölüm arzusu uyandırır. kısacası hayatta istediğini bulamamış, umutsuz ve yorgun insanların çokça yaşadığı zamanlardır.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • dolar yakan dayılar

  6.
  gerçek dolar yakmıyorlarsa neyin artisliğini yaptıkları merak konusudur.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük yazarlarının itirafları

  169817.
  Geçtiğimiz ayda çok şeyler oldu. Çok sevdiğim bir arkadaşımın kendisini tüfekle vurduğu haberini telefonda annesinden öğrendim. “Siz haber almadınız mı?” dedi. “Altı ay oldu.” Altı ay… Arkadaşımı ne kadar da seviyormuşum. Ölüm haberini aylar sonra, annesinden alacak kadar. Cenazesine gitmeyi bırak, mezarına gidecek yüzü bulamayacak kadar. “Bana ne oldu? Sevdiğim insanlardan ne zaman bu kadar uzaklaştım?” sorusunu yüzüme vurdum.

  Geçtiğimiz ayda çok şeyler oldu. Çok sevdiğim başka bir arkadaşım, üç yıldır kanser olan ablasını kaybetti. Kız yirmi dokuz yaşındaydı. Son günlerini bir hastane odasında, ailesinin gözleri önünde bağıra bağıra geçirdiğini öğrendiğimde yutkunamadım. Cenazesinde yanındaydım. Bana öyle bir sarıldı ki… Dengem şaştı. O beni kollarıyla sıktıkça ben daha çok sıktım. Bana o mavi gözleriyle bakıp gülümsemeye çalıştı. “Kardeşim.” dedi. “Kardeşim…” Gün boyunca yanında kaldım. O konuştukça konuştum. Sustukça sustum. Ansızın, sessizce yükselen inlemelerine şahit oldum. “Allah’ım,” dedim. “şu acıyı paylaşmamızın bir yolu yok mu?…” Cenaze evden çıkarıldı. Kalabalık toplandı. Helallik alındı. Tabutu sırtlandığı an, yüz ifadesini gördüm. O öyle bir ifadeydi ki, sayın okur, dünyanın herhangi bir yerinde, herhangi bir durumda göremezdiniz. O yüzü ancak, canından bir parçanın cansız bedeninin içine konulduğu köhne bir tabutu toprağın dibine yollamak üzere sırtlanan birinin yüzünde görebilirdiniz. O çocuğun yüzünde, yirmi yıldır “ablam” diye sevdiği insanın cansız bedenini sırtlanmış birinin ifadesini gördüm… Ablası toprağa verilirken kıpkırmızı gözlerinden boynuna süzülen çaresiz damlaları gördüm. insanlar üzerine toprak atarken gözlerinde canlanan anılarını gördüm. Sadece yanında durdum. Elimden fazlası gelmedi.

  Geçtiğimiz ayda galiba kaderimde büyük etki yaratacak bir şeyler oldu… Ziyandan başka getirisi olmayan sikik bir sistemin, gözümde o kadar da büyütmediğim bir sınavını, diğer insanların heyecanı yüzünden gereğinden fazla büyütmek durumunda kaldım. Sistem de gereğinden fazla büyüttü sağ olsun… Tüm arkadaşlarımla beraber, sonuç ekranının önünde apışıp kalmaktan ve “En azından elimizden geleni yaptık.” diyerek kendimizi avutmaktan başka yapacak bir şeyimiz kalmadı.

  Hayatım değişecekti. Heyecanlıydım. Yuvadan uçup başka diyarlara göçecektim. Üniversiteli olacaktım. Geleceğimi inşa etmek için, ideallerim yolunda mücadele edecektim. Kaygılarım vardı, ama umutluydum da. Ne bileyim. Kendi halimde takılıp hayaller kuruyordum. Kitaplar okuyordum. Filmler izliyordum. Ders çalışmaya bile başlamıştım. Sonra, çok hızlı bir şeyler oldu. Bir baktık, ülkece ekonomik krizin eşiğine gelmişiz… Tamam, ülkemde kaos ortamı hiçbir zaman yerini huzura bırakmadı, siyasi çatışmalar, ekonımik sıkıntılar her zaman oldu. Şu genç halimle, geleceğime yatırım yapmam gereken en verimli zamanlarımda, kulaklarımı tıkayıp kendi yoluma odaklanmayı başarmıştım. Sonuçta elimden bir şey gelmezdi. Dünyada neler olup bittiğinin benim için bir önemi yoktu. Benim kendimi güçlendirmem lazımdı. Üniversitede yapacaklarım için özgürce planlar kurmam ve kendimi hazırlamam lazımdı. Kafamın rahat olması lazımdı. Ama şimdi, bir Amerikan dolarının yedi Türk lirasına dayandığı şu zamanlarda, planlarımdan çok gündemi takip eder halde buluyorum kendimi. Göz göre göre fakirleştiğimizi, her şeyin daha da boka sardığını, kara günlerin gerçekten de kapıda olduğunu çaresiz bir şekilde seyrediyorum. Bu durumun ne kadar trajik olduğunu tahmin edebilirsiniz… Bizler yarınların umudu değil miydik? Daha iyi bir gelecek için el üstünde tutulması gerekenler biz değil miydik? Yarınlar için kaygılanıp kendimizi o günlere hazırlamak yerine bu günlerin sıkıntılarıyla mı yüzleşmeliydik? Şu hayata bir sıfır geride başlamak zorunda mıydık?…

  Geçtiğimiz ayda, anlatmak istemediğim bazı şeyler oldu. Geçecek şeyler oldu, asla geçmeyecek şeyler oldu. Galiba artık hayatın sert taraflarıyla yüzleşeceğim zamanlara adım atıyorum. Bir şeyler olmaya devam ediyor. Bir şeyler sürekli değişiyor. Bilmiyorum daha neler olacak.
  14 -3 ... kavanozdaki ates bocegi
 • kuran okuyamamak

  2.
  gerçekten de üzücü bir durumdur. kişinin kendi çabasıyla üzerine düşmesi gerekir.
  ama anlamı üzerine düşünmemek daha da üzücü olabilir.
  2 ... kavanozdaki ates bocegi
 • sözlük kızı

  247.
  sözlük kızı
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2030 yılının ilk entry si

  1.
  enteresan bir yılda girilecek olan entry dir.
  -1 ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2027 yılının ilk entry si

  1.
  güzel bir yılda girilecek olan entry dir.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • 2071 yılının ilk entry si

  1.
  anadolu'nun kapısının türk'lere açılmasının 1000. yıl dönümünde yazılacak ilk uludağ sözlük entry sidir.
  ... kavanozdaki ates bocegi
 • yeni şeyler getiriyorum