• suriye ordusunun afrine doğru ilerlemesi

  .
  Bu şu demektir;

  iki komşu, evleri birbirine bitişik. Komşulardan birisi odanın birini çeşitli nedenlerle ihmal ediyor ve orayı fareler istila ediyor. Sonra o fareler duvarı delip diğer komşunun evine girmeye başlıyor. Mağdur komşu diğerine şu fareleri temizle diyor ama onun derdi başından aşkın, götünü kaşıyacak takati yok. Bizim mağdur komşuda gidip paraya kıyıyor iğne ilaç alıyor, gaz maskesi filan girişiyor farelere. Hatta bu farelerden birisi oğlunu ısırıyor oğlu ölüyor filan. Mağdur komşu bir sürü eziyete katlanarak fareleri tam defedecek, evin sahibi gelip odaya giriyor ve ben kovarım bunları sen karışma diyor.

  - e amcık, baştan niye kovmadın? Sen bilinçli olarak o farelerin benim evladımı ısırıp öldürmelerini istedin. Bu oda artık benimdir. Sikerim seni. Burayı boşaltıp temiz ve hijyenik kalmasını sağlıycam.

  Demek gerekir.
  20 -3 ... stresli bir gangster
 • f 14 tomcat

  .
  günümüzde sadece iran'da 40 kadarı uçan, zamanında motor ve radar performansı ile büyük etki yapmış müzelik savaş uçağı. abd ve iran dışında uçuran başka bir ülke olmamıştır. çok maliyetli ve bakımı pahalı olması sebebiyle toplamda 712 adet üretilmiştir. ilk uçuşunu 1970'de, son uçuşunu ise (abd için) 2006 yılında yaparak gökyüzüne veda etmiştir. önleme ve hava üstünlük başta olmak üzere çok rollü ve oldukça gelişmiş bir uçak olmasına rağmen aşırı derecede yüksek maliyetleri sebebiyle ömrü abisi f-4 kadar uzun* olamamış, yerini f-18'e bırakmıştır. bir videoda ses hızını geçtikten hemen sonra infilak etmesi ile bütün dünyada haber olmuştu bir zamanlar.

  buldum videoyu:

  https://video.uludagsozluk.com/v/f-14-tomcat-71009/

  3 ... piskolata erkegi
 • ufka yolculuk

  .
  girmek istediğim sınav.

  1. ye 2 umre seyahati+2500 lira veriyorlarmış.
  belli olmaz allah nasip ederse belki kazanırım *
  hesapladım sınava kadar her Gün yarışma kitabından sadece 10 sayfa sindire sindire okusam haydi haydi kitabı bitiriyor, üstelik ek çalışma süresi elde ediyorum.

  sınav yazılı da oluyor online de.
  ama az Önce mail attım.
  online sınavda ya kitap açıp kopya çekerlerse diye * onun için ne yapmak lazım diye sordum. inşallah dönerler.
  hiçbir şey kazanamasam bile peygamberimizin sünnetlerini öğrenmiş olacağım.(kitabın konusu o)

  neyse hakkımızda hayırlısı olsun.
  size de tavsiye ederim girin kendinizi deneyin *
  ha zaten girecek varsa mesaj kutumu yeşillendirsin lütfen *
  nasıl çalışıyor bana da öğretsin.
  3 -2 ... hislibiri
 • eşcinsel oğlunu 14 el ateşle öldüren baba

  .
  Eşcinselliğe helak edilme cezası lut peygamber zamanındaydı. Hz. Muhammed zamanında ve Kuran'da ise bu insanlara dünyada herhangi bir ceza hükmü verilmemiştir. Dolayısıyla bu cinayetin islam'la bir alakası yoktur.
  2 -2 ... 80 the city
 • tüm dünya sadece kuran ile yönetilirse ne olur

  .
  1. ülkelerin idarecileri etraflarında bulunan yetkin kişilere danışır, onların fikrini alır ve son kararı öyle verirlerdi.

  'Onların iş ve yönetimleri aralarında şura iledir.'
  (Şura Suresi: 38)

   
  'Allah’tan bir rahmet sayesindedir ki sen onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba saba, katı yürekli olsaydın, senin çevrenden kesinlikle dağılır giderlerdi. O halde bağışla onları, af dile onlar için, iş ve yönetim konusunda da onlarla şuraya git.'
  (Ali imran Suresi: 159)

   
  bu durum Peygamberimiz’in bile uygulaması gereken bir kurumdur.

  ve bunun nasıl yapılacağı da açıklanmıştır:

  yumuşaklıkla, merhametle...
  kaba sabalıkla, katı yüreklilikle değil...

  yani: yönetimin ve toplumsal yaşamın her aşamasında “şura” esastır.

   
  2. ülkeler ve idareciler adaletli olur, adaletle yönetilirlerdi.
   

  'Ey inananlar! Adalet ve dürüstlüğün tanıkları olarak Allah için kollayıp gözetenler olun. Bir topluluğa kininiz, sizi adaletsiz davranmaya asla itmesin. Adaletli olun. Bu korunup sakınanlar için daha uygundur.'
  (Maide Suresi: 8)

  'Allah sizi din hakkında sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkartmayan kimselere iyilik etmekten, onlara adaletli davranmaktan menetmez. Allah adaleti ayakta tutanları sever.'
  (Mümtehine Suresi: 8)

   

  3. adam kayırmacılığı ve kadrolaşma olmaz, iş kadın erkek ayrımı yapılmadan ehil kişilere verilirdi.

  'Şu bir gerçek ki Allah size emanetleri ehil olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emrediyor.'
  (Nisa Suresi: 58)

  4. idareciler toplumun içinden olan kişilerden seçilirdi.

  'Ey inananlar! Allah’a itaat edin, Allah’ın elçisine ve sizden olan ulul-emre (yöneticilere) itaat edin.'
  (nisa Suresi: 59)

   
  5. dini konularda baskı ve şiddet kullanılarak dayatma olmazdı.

  'Dinde zorlama yoktur. Gerçek şu ki doğruluk ve sapıklık birbirinden ayrılmıştır.'
  (bakara Suresi: 256)
   

  6. mezheplerin ve bölünmüşlüğün getirdiği dağınıklık da olmayacaktı.

  'Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah'a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.'
  (en'am suresi: 159)

  'Ve hepinizin dini bir tek dindir. Ben de sizin Rabbinizim, öyleyse Bana karşı gelmekten sakının.'
  (müminun suresi: 52)

  'ama peygamberleri izlediklerini iddia eden ümmetler fırkalara ayrılıp bölük bölük oldular. Her grup, kendilerine ait görüşten ötürü memnun ve mutludur.'
  (müminun suresi: 53)

  'Hep birlikte Allah'ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın. Allah'ın üzerinizdeki nimetini düşünün. Hani siz birbirinize düşmanlar idiniz de, O, kalplerinizi birleştirmişti. işte O'nun (bu) nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. işte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki, doğru yola eresiniz.'
  (ali imran suresi: 103)

   
  buradan şu sonuç çıkmaktadır:

  Padişahlık, Krallık gibi tek adama dayalı sistemler 'kur'an'a göre' ülkelerin yönetimi için uygun değildir.

  cumhuriyet ve demokrasi bize sanki biraz daha yakındır.
   
  Kuran’a göre yönetim;

  örflere, heva-heveslere, arap ya da türk geleneklerine, kabileye, mezheplere, kişisel çıkarlara ya da tarikatlara göre oluşturulamaz.

  sömürü aracı yapılamaz.

  namaz kılmayan, kılmaya başlayana kadar dövülemez veya öldürülemez.

  oruç zorla tutturulamaz.

  zina eden recm ile öldürülemez.

  camilerden bir başka görüşün aleyhinde hutbe verilemez.

  kaynak kur'an ve peygamberimizin uygulamaları olunca, ki peygamberimiz kur'an'a aykırı hiç bir uygulama yapmamıştır, ülkeler gayet güzel idare edilirdi.
  12 -2 ... zalahani
 • naziler türkiye ye neden saldırmadı

  .
  Sene 1906. O zamanlar adolfla mahalleden arkadaşız. Bilye falan oynardık hep üterdim dürzüyü. Ama çoğu zaman mızıkçılık yapar bilyelerini geri vermemi ister, vermeyince ellerimi ıstırarak alırdı. Komşuyduk zaten. Arada onların eve giderdim annesi çok güzel tavuk sote yapardı. Kendide benim annemin yaptığı kekleri börekleri az yutmadı. iyi çocuktu ama ütülünce çirkefleşiyordu o kadar. Bir gün mahallede kavga çıktı. Aşağı mahalleden bazı picler gelip bizimkilerin topunu patlatmış. Hemen olay yerine gittik adolf ben ve diğer arladaşlarla toplam 6 kişi. Gittiğimiz yerde 11 olduk. Diğer mahallenin uşakları 9 kişiydi. Biraz tartıştıktan sonra kavgaya tutuştuk. Boğuşurken bir ara baktığımda adolf yine milleti ıstırıyordu. Kavgayı biz kazanıp diğerlerini mahallemizden siktir ettik kolayca çünkü adam fazlamız vardı. Sonra topunun intikamını aldığımız çocuk babasının bakkalında hepimize gazoz ısmarladı. O gün öylece kapandı. Ertesi gün adolfla dünkü kavganın kritiğini yaparken bana hırslarından bahsetti. Neden sürekli birilerini ısırdığını sorunca Ben bir kavgada ne olursa olsun kazanmak isterim. Kaybetmeye tahammül edemem. Bunun için ne gerekiyorsa yaparım. Dedi. Başbakan olursamda ilk işim mültecileri siktir etmek olacak dedi. Dün aşağı mahallenin piçlerini ettiğimiz gibi. Eğer dedim, günün birinde başbakan olursan ve mültecileri siktir edersen sen savaşta çıkarırsın amına koyum dedim. Belki dedi. Savaş çıkarırsan sakın ruslarla türklere bulaşma bokunu yeyim dedim. Adamın götünden kan alırlar. Şöyle bi uzaklara baktı gözlerini kısıp. Hele gün gelsin dedi.
  Gün geldiğinde sözümü dinlemeyip ruslara savaş açtı. Baktı ruslar yamultuyor bunu. Geçmişte söylediklerim aklına gelmiş. Keşke dinleseydim seni dedi ve türkiyeye savaş açmaktan vazgeçti. Korktu.
  1 -1 ... baba kreyzi
 • kaslı olmayanların erkeğim diye dolanması

  .
  110 kiloyken aynı başlığa yazmışım.

  Şimdi 115 oldum, iş okul temposu birleşince, üstüne bel fıtığı olunca kilo vermek dahi zorlaşıyor.

  Ama bunun tek ilgili olduğu kısım sağlık.

  Hayvanlar aleminden insan içgüdüsü çıkarımı yapmak bir yere kadar mantıklıdır, belki temelleri analiz edilebilir ama hepsi budur.

  Toplumsal hayatta devlet diye bir kurum var, sen gidip fiziksel güç uygularsan tepene biner, 4 duvar içinde tutar seni.

  Parası olan, makam mevki sahibi olan da bu korumadan maksimum düzeyde yararlanır.

  Bit kadar boylu savcıların arkasında 2 metre deagle ile gezen mandalar var. Bir sözüne 10 kişi pervane oluyor.

  Senin de six packlerin var ama lcw de tezgahtarsın.

  Yine temel içgüdüden gidersek, hayvanlar aleminde değiliz ve o ideal kadınlar seni değil ilk söylediğimi seçecek.

  Hayatta üretken olmaya bakın, bir yerlere gelmeye bakın.

  Spor sağlık için şart, ama ötesi için bir şey katmaz size. 20 li yaşların başında üniversitede şurada burada azıcık dikkat çekmekten ibaret değil hayat.
  3 -1 ... raduyev
 • bocuk gecesi

  .
  Bocuk Gecesi, Orta Çağ’dan kalma bir gelenek. Bocuk Gecesi, her evde mutlaka kabak pişirilir. Gecede kabak tatlısı, ince akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıtığı, ceviz gibi yiyecekler yenir. inanışa göre, ‘Bocuk’ verilen varlık, kabak pişen eve gelmez ve kötülük yapmazmış. Bu gecede kabağın yanı sıra mutlaka akıtma yapılır. Geceye, aile halkı, komşular ve akrabalar katılır. Gençler, çarşaflara bürünerek komşularını ‘Bocuk geliyor’ diye korkuturlar. Gecede ’Bocuk’ diye adlandırılan bir varlığın beyazlar içinde insan görünümünde gezdiğine inanılır. Bocuk Gecesi, kışın, en sert gecenin simgesi. Bu gece suya tahta atılır ve tahta sabah suyun üzerinde donmuş olarak bulunursa, o evdeki kişilerin o yıl boyunca sağlıklı, sıhhatli, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılır. 

  Edit: e bu bildiğin cadılar bayramının trakya versiyonu.
  3 ... mata as
 • 2018

  .
  bundan 10 yıl sonra yaşanacak yıl.

  (bkz: başlık parsellemek)
  not: uzayda yeni bir yıldızı bulup adını koymuşum gibi sevindim şerefsizim.
  25 -1 ... notrinova
 • 7 yaşındaki bir kızı türbana sokmak

  .
  Daha anasının babasının ismini bile söylemeyen, altını ıslatan çocuklara kreşlerde " kemalist ideoloji" yi pompalayanların salyalar akıttığı konudur.

  Birincisi bir kız çocuğu aklı buluğ çağına kadar tesettür giyimden sorumlu değildir.

  ikincisi tesettüre, dine uymak toplumları geri bırakmaz. Toplumun manevi değerleriyle savaşmak toplumu geri bırakır. Tabi ki burada din istismarı yapan hocaları ayıklamak gerek.

  Yahudiler çocuklarını çok küçük yaşlarda din eğitimi ile yetiştirmeye başlar. Yahudiler içinde ateist ya da deist kimse bulamazsınız.

  Diğer taraftan yahudiler kadar eğitimli ve bilgili; bilimle uğraşan bir toplumda bulamazsınız.

  Senin 7 yaşındaki çocuğunu bale elbisesiyle bale kursana salman ne ise dindar bir insanında kızına bu giysiyi giydirmesi o dur.

  Diyanet işleri: "Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!"

  24/31.
  6 -1 ... malazgirt40
 • islam doğruysa neden kafir devletleri refah içinde

  .
  "saltanat küfür ile devam bulur; amma zulüm ve gaddarlıkla payidar kalmaz." nizamü'l mülk
  2 ... jetaim
 • ilk sigara

  .
  hayatımda hiç sigara içmedim. kendim içmek için sigara hiç almadım. kendi kazandığım para da oldu. yine de almadım. bir gün kız arkadaşım hadi birlikte içelim diye birer dal sigara aldı. bir parka oturduk. ben yine içmedim. hanımefendi beni test ediyormuş güya hakikaten iradeli miyim diye. şimdi o bir dal sigara dolabımda duruyor. bazen denemek istiyorum ama arkası gelir korkusu yaşıyorum. geri kalan hayatım da sabah akşam leş gibi kokmak istemem. belki kırar atarım. büyük ihtimalle içmem içemem.

  edit: bu mesajı taslaklarımda gördüm. sanırım yazıp bırakmışım. o tek dal sigarayı içtim. bi bok anlamadım. sonra öğretmen arkadaşlarla bir dal daha içtim. sonra paket almaya başladım. 2 yıl oluyor yukarıda ki mesajı yazalı. şu an günde bir paket içiyorum. bok gibi kokuyorum.

  arkadaşım o ilk sigarayı o ilk dalı içme. 25 yaşında sigaraya başladım. bunu ben seçtim pişman değilim ama o ilk dalı içmesem iki yıldır bunu içmesem hiçbir kaybım olmazmış. şimdi bırakmak için bir sebep göremiyorum. bırakmak istiyorum da istemiyorum da. bugün ilk sigaramı içtiğim o geceye dönsem atardım o sigarayı.
  9 -1 ... panzerkampfwagen
 • ilk saldırıdan kurtulan hamam böceği

  .
  öldürmeyen acıyla güçlenmiş. john'u az önce lavabomda gördüm, baya 2 aylık kuzu gibi cüsse yapmış, beni görünce paldır paldır lavabo ile duşakabin arasına koşup kendini boşluğa bıraktı. hamle bile yapamadım, öylece izledim amk! yakında duman patlatıp ninja gibi ortadan kaybolmazsa iyi. en son banyoyu ateşe verdirecek bana, ölücem sinirden.
  9 -1 ... jetaim
 • ilk saldırıdan kurtulan hamam böceği

  .
  ilk saldırıdan kurtulan hamam böceği bu konuda yetersiz görülür ve kolaçan etme görevi muhtemelen başka bir hamam böceğine devredilir.siz onla uğraşıyorsunuz ama onun bir ordusu var ve radyasyona dayanıklı ama işte gel gör ki bu kadar özelliğine rağmen sizin terliğinizle can verebiliyor yukarıda bir arkadaş demiş ya cenazesini karıncalar kaldırıyor diye bu utanç verici bir durum olduğu için insan tarafından öldürülen bir hamam böceğinin cenazesini diğer hamam böcekleri asla kaldırmıyorlar.
  3 ... azref
 • ilk saldırıdan kurtulan hamam böceği

  .
  artık daha dikkatli olacaktır.

  şu hayatta en nefret ettiğim hayvan, hamam böceği amk! ve ne yaparsam yapayım, nasıl önlem alırsam alayım illa bir tane görüyorum bu yavşaklardan. banyoda giderler dahil içeri girebileceği tek bir delik yok ama nasıl oluyorsa beliriyor bir yerlerden.

  dün gece de gördüm banyonun bir köşesinde. oldukça akıllı bir hayvandır, o yüzden çok dikkatli hareket etmek gerekir. ben de gayet yavaş hareketlerle tuvalet fırçasını kavrayıp şimşek gibi saldırdım ve oldukça ölümcül bir hamle yaptım ama kurtulmaya başardı ve kendini çamaşır makinesinin altına attı.

  dünden beri savaş halindeyiz. biliyorum, banyoya yaklaştığım ve ışığı yaktığım anda sırra kadem basıyor. ama ölmediğini biliyorum. belki yaralarını sarıyor, belki john rambo gibi "ilk kanı onlar döktü" diyor içinden ve belki intikam için hazırlanıyor.

  ama savaş başladı artık. bu evde ikimizden birisi fazla. ya o gidecek, ya ben!

  bunu okuyorsan, yine görüşeceğiz john!
  49 -2 ... jetaim
 • yu gi oh

  .
  Müzikleri de ne efsaneydi be.

  1-) Passionate duelist:
  https://youtu.be/b7t6rZUZmfE

  2-) battle of god:
  https://youtu.be/89A4YAB6a1E

  3-) God's anger:
  https://youtu.be/BGxYef6pmN0

  4-) fang of critias:
  https://youtu.be/m9vQ0jwP6ZY

  5-) duel of friendship / bond of friendship:
  https://youtu.be/AARR2PVjuXA
  https://youtu.be/4AA9OLXnYGs

  6-) atem's farewell:
  https://youtu.be/tCvpPl605fM

  7-) dark magician theme:
  https://youtu.be/pqZ7UBF6ZbY

  8-) seto kaiba hacking theme:
  https://youtu.be/z4v351FhLfo

  9-) millenium battle:
  https://youtu.be/KOUH4kKnN7U

  10-) kisara theme:
  https://youtu.be/RHUz2iTvo6U

  11-) start the counterattack:
  https://youtu.be/l8dIPPCqxeY

  12-) the sealed miracle:
  https://youtu.be/Pd9mooI1xkI

  13-) exodia.. Obliterate!:
  https://youtu.be/PsTQBCK_vqY

  ve daha nicesi..
  3 ... solvet cosmos in favilla
 • roman yazmak

  .
  farkındayım sözlük, fazla akademik kaçtı. millet formata uyacağım diye entry sıçarken, roman yazmak ne lan? her neyse. 300-500 sayfalık, upuzun, akıl dolu bir öykü yazma eylemi; yazarların işi.

  kendisi büyük bir birikim gerektirmekle beraber 15 yaşında dahi gerçekleştirilebilir. roman yazacak insanın öncelikle kompozisyonlarında, anlatımlarında başarılı olması gerekir. konuşma özürlü dahi olsa roman yazabilecek kadar yetenekli bir insan kelimeleri toparlayıp mantıklı cümleler kurabilir. mesela 18 saat bilgisayar oynayıp 1 saat sıçıp 5 saat uyuduğum günlerde edebi kişiliğim sayesinde insanlarla iletişim kurabilmekteydim ben, bak nereden belli yazar olduğum. her neyse.

  iyi gözlem yapabilmeyi gerektirir. roman yazacak insanın diğerlerinden farklı olması gerekir ki çoğu romancının hayatı incelendiğinde bu fark edilebilir. romancı herkes eğlenirken kenarda gözlükleriyle kitap okumak zorunda değildir illa ki, okullardaki şu minik gözlüklülerin hiçbiri yazar olamaz, istedikleri kadar okusunlar. birikim ve zeka gerektirir; çünkü gözlemleyebimek için zehir gibi bir beyin gerekir. bu gözlemlemek "dün tersine havaifişek, bugün hilal şeklinde sıçtım" değildir; yazılacak konu hakkında, kitaba dökülse milyonlarca sayfa çıkaracak bir gözlemdir beyinde. mesela dostoyevski insanın ruh yapısını anlatmıştır, bunu yapabilmesi için insan ruhunu müthiş bir gözlemle irdelemesi gerekir, bunu yapabilmek için de herkes eğlenirken bir yandan düşünmeli, "ne yapıyor lan bunlar?" demelidir. kafasının içinde saniyede 11 bin kilometre hız yapmalıdır farklı düşünceleri, hepsini uç uca bağlasan bağlanmayacak, uçuk, farklı düşüncelerdir hepsi; o yüzden bir romancı için 15-20 kitap yazmak zor değildir, beynindekilerin en fazla %1'lik bir kısmını dışarı atabilmiştir aslında. yani aslında roman yazmak beyindekileri yazıya dökmektir, sadece bu. beyindekini yazıya dökebilmek ise apayrı bri yetenek gerektirir; işte bu yeteneklerin tümü yukarda saydığım, roman yazmanın gereklilikleridir. mesela roman yazmak konusunda bile bir roman yazabilirim şuan, ama yanılmıyorsam 10 bin karakter sınırı var, göt gibi kalmak istemiyorum sözlük. neyse,

  kişiyi en mutsuz zamanında mutlu edebilen, farklı dünyalara alıp götürebilen bir iştir. tüm bu mutluluk, heves, heyecan "basılır mı bu kardeşim?" diyen yayınevi tarafından sömürülür orası ayrı. yine de değerdir, kendi yarattığın karakterle dost olmak, gece uyurken "yarın ne yapacak lan bu ibne?" diye düşünmek, bir taraftan beyindekileri yazıya aktarmaya çalışırken diğer taraftan zamanla yarışmak, unutmamaya; yazabilmeye çalışmak ve fazlası...

  güzel iştir vesselam.
  12 -1 ... der meister
 • yağmurlu havayı seven insan

  .
  Hayatımın basit gibi görünen ama benim için önemli evreleri var. Durup dururken yaşadığım garip çöküşler ve bunun yanında yine ani aydınlanmalar, idrakler ve farkındalıklar..

  yeni miladlar, yeni reformlar gibiydi yaşadığım muazzam yaş dönümlerim.. gelişim ve değişim hiç durmuyor. iyi ki durmuyor *

  mesela 12 yaşımdan 25 yaşıma kadar kapalı havalardan nefret etmiş bir insanım. içimi sıkıyor der sevmezdim. aslında bir sebebi vardı. Ama benim sunduğum gerekçe, içimi daraltmasıydı.

  Bir gün, buğulu bir sonbahar günü 25 yaşımda beni uludağ' a geziye götürdü arkadaşlarım.

  Otobüsle tırmanıyoruz yavaş yavaş.

  Aman allah' ım o nasıl bir manzara, nasıl bir canlılık?

  Durdurduk otobüsü. Koştum çıktım dışarı. Açtım kollarımı kucaklamaya çalışıyorum bu çıldırtıcı güzelliği. Aldığım nefes yetmiyordu ciğerlerime * yutmak istiyordum tüm o nefis kokuyu.

  ağaç yapraklarındaki sarı ve kırmızının binbir çeşit tonu, hafif bir sis, aldığım nefesteki buğunun kokusu ve tadı, toprağın sedatif kokusu, toprağın çiseleyen yağmurla ıslanıp parıldaması... muhteşemdi.. Sanki sonbahar mevsimini ilk defa görüyordum *

  Yağmur bu kadar güzel miydi daha önce? Ağaçlar neden bu kadar güzel salınıyordu? Toprak nasıl da kahverengi, yapraklar aşktan nasılda ateş kızılına dönüşmüş..

  büyülenmiştim. Unuttuğum tadını hatırlamıştım sonbaharın. Tıpkı çocukluğumdaki gibi yeniden gözlerimi kamaştırmıştı.

  o gün sonbahar ve yağmurla tekrar aşık olduk birbirimize. o gün bugündür sevişiyorum yağmurla.

  Her yağdığında çağırır beni, çıkar sokaklarda koşarım sinesinde.. El ele tutuşuruz, iki sevgili dolaşırız kaldırımlarda. şemsiyesiz, iliklerime kadar sırılsıklam eder aşkıyla beni.

  Bir camın arkasından izlesem, göz kırpar damlalarıyla.

  ilk aşkım güneşime yağmurumu da ortak ettim.. yaz insanıyım ben ama geçte olsa yağmurlu havaların sevgisini tekrar hissedebildiğim için çok mutluyum. Sonbahar sendromumu yenmeme sebep olduğu için de uludağ' ı bir başka seviyorum.

  Ve evet arkadaşlarım sonbaharı tekrar sevebilmem için götürmüşler beni uludağ' a * iyiki de götürmüşler. iyiki gitmiycem diye inat etmemişim *

  Bazı şeylerin mucizevi bir şekilde değişmesi biraz da sizin elinizde.

  https://youtu.be/HIpCICJ9_HY
  56 -2 ... heureux et calme ciel
 • rusların dünyaya kazandırdıkları

  .
  - uzay giysisi (bkz: Yevgeni Abramyan)
  - süper iletken (bkz: Aleksey Alekseyevic Abrikosov)
  - renkli televizyon (bkz: Hovannes Adamyan) (aslen ermeni)
  - tokamak
  - lolipop (bkz: sam born) (aslen rus olan ama amerika´da yasiyordu. lolipop sekerlemelerini üretmek icin makine buldu)
  - google (bkz: Sergey Brin)
  - ilk basinc giysisi
  - iyonizatör
  - Asenkron motor
  - cift rotorlu helikopter
  - lazer diyodu
  - Yabloçkov mumu
  - kan nakli
  - ilk uzay mekigi - (bkz: Aleksandr Kemurciyan)
  - paraşüt
  - Öklit dışı geometri
  - Lodygin-Ampulü
  - periyodik tablo
  - tetris
  - Poincaré varsayimi
  - Kuyruk rotoru
  - su alti silahi SPP-1
  - sputnik ve wostok - 1 uydulari
  - salyut ve mir buna bagli olarak iss (bkz: international space station) olustu.
  - hayalet ucak teknolojisi
  - gen teknolojisinde gen merkezi Nikolay Ivanowiç Wawilow
  - Senkrotron
  - esperanto
  - Kromatografi
  - ikonoskop

  aklima bunlar geldi. ha bir de lada var ama yukaridakilerin yaninda hic gibi görünür.
  4 ... kultursuz dinazor
 • porno bağımlılığı

  .
  porno; esrar, eroin, metamfetamin, kokain ve benzeri uyuşturucu maddelerin yaptığı gibi ödül merkezini suistimal eder ve bu da çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

  normal bir durumda eğer sizi uyaran şey bir kelime, bir sarılma veya başka bir şeyse siz bu keyfi hissedersiniz ama saniyeler sonra beyninizdeki kimyasallar yine eski haline dönüp kendini yeniden dengelerler. fakat porno gibi uzun süreli uyarıcılarsa beynin kimyasını değiştirebilecek güçtedirler.

  -----
  Eğer beyin, cinsellik olarak aşırı uyarılırsa, beyin kendini korumak adına dopamin reseptörlerini azaltarak düzenler. Bu da aşırı dopaminden sonra yoksunluk semptomları görülmesine neden olur. Şuna inanıyorum ki, artık günümüzde bu konu hakkında insanlar fikir birliğine varmış durumda.

  Dopamin Yoksunluğu Belirtileri

  -Dağınık Düşünceler: Eğer beynin bazı bölgelerinde dopamin seviyesi anormal olarak, ciddi bir şekilde artış veya değişim gösterirse, "şizofreni" tipi organize olmayan düşüncelere sahip olunabilir.
  -Hafızada Bozukluk: Beynin dopamin sisteminin bozulmasıyla beraber, Alzheimer, ALS, Parkinson gibi nörodejeneratif rahatsızlıklarda sıklıkla hafıza sorunları görülür.
  -Benlik Yitimi Veya Kendine Duyarsızlaşma: Dopamin, duygusal durumumuzu ve nasıl hissettiğimiz konusunda kendimizi ifade edebilmeyi teşvik eder. Düşük dopaminle beraber, hayattaki tüm renkli ve zevk aldığımız şeyler yeterince bize tat vermemeye ve berbat bir hayata sahip olmamıza yol açar.
  -Dikkat Eksikliği
  -Anksiyete( Endişe Bozukluğu)
  -Duygudurum Değişiklikleri ve Duyarsızlaşma
  -Bilişsel Yetersizlik
  -Depresyon
  -Halsizlik
  -Öğrenme Faaliyetlerinde Güçlük Çekme, Düşüncede Yavaşlama

  ---
  iyilişme evresi
  iyilişme evresi zor bir süreçtir. bir porno bağımlısının iyileşmesinin bir uyuşturucu bağımlısının iyileşmesinden bir farkı yoktur. bu süreç, zaten az olan alıcılarla beraber bir de dopamin seviyesinin düşmesi ile biraz zor geçebilir. dopamin yani haz ve motivasyon veren maddenin yoksunluğu ilk başlarda kişiyi depresyon ve tatminsizliğe itebilir. ancak bir süre sonra alıcıların artmasıyla kişi normal haline geri dönecektir.

  Buradan 140 günlük bir nofap hikayesine ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.
  https://pornouyusturucudu...evgiyi-hissedemiyormusum/

  Garry Wilson-Büyük Pornografi Deneyi
  http://www.youtube.com/watch?v=zRuaT0cEikY+

  (bkz: nofap)
  http://www.nf-tr.com/
  16 -4 ... kabuledilmeyenturkcekarakter